NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
21 kwietnia 2019

1. W ten radosny dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa przychodzimy do naszej sanktuaryjnej świątyni, aby wyśpiewać radosne „Alleluja”. Chcemy razem z całym stworzeniem dziękować za dzieło odkupienia, za Chrystusowe zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Tak, jak niewiasty i apostołowie, biegniemy do grobu, który jest pusty, próbujemy zrozumieć to, co się wydarzyło tej nocy i poranka, i chcemy wołać: „Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja!” Od pustego grobu, Drogim Parafianom i Gościom, pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia, aby zmartwychwstały Pan i Zbawiciel opromieniał swoją łaską i błogosławieństwem każdą chwilę życia i by udzielał zdrowia i wszelkich potrzebnych darów. Niech Jezus żyje i króluje w naszych rodzinach, w naszej parafii.

2. Kolejne Msze św. sprawujemy dziś o godz. 9.30, 11.00, 12.30 oraz 18.00, w Rudgerzowicach o 10.00 a w Rakowie o 11.30. Nie będzie dziś Mszy św. o godz. 16.00 i 20.30.

3. Jutro - Poniedziałek w oktawie Wielkanocy. Msze św. jak w każdą niedzielę. Zbierana tego dnia taca zostanie przekazana na utrzymanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze.

4. W czwartek swoje spotkanie połączone z modlitwą różańcową (jeszcze przed Mszą św. wieczorną), adoracją Najświętszego Sakramentu i konferencją będzie miała Wspólnota Matki Bożej Królowej Pokoju.

5. Z racji Oktawy Wielkanocy w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. Przyszła niedziela - kończąca Oktawę Wielkanocy - jest niedzielą Miłosierdzia Bożego. To święto patronalne naszej sanktuaryjnej świątyni stąd zapraszamy o godz. 12.30 na uroczystą sumę odpustową z procesją eucharystyczną, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi pełniący funkcję zastępcy dyrektora ekonomicznego naszej diecezji i dyrektora Diecezjalnej Księgarni św. Antoniego - ks. kan. Rafał Tur.

7. Świętowanie tego dnia przedłużymy koncertem muzyki sakralnej baroku zatytułowanym "Misericordia salvati" w wykonaniu Capelli Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Zapraszamy do wzięcia w nim udziału. Koncert rozpocznie się o godz. 16.45.

8. Naszym przygotowaniem do tej uroczystości jest rozpoczęta nowenna do Bożego Miłosierdzia, którą odmawiamy podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00. Zapraszamy na codzienną adorację Najświętszego Sakramentu szczególnie w Godzinie Miłosierdzia Bożego (od poniedziałku do czwartku z Eucharystią, w piątek w formie nabożeństwa).

9. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy kolejny Tydzień Miłosierdzia a ofiarami składanymi do puszek będziemy wspierali działalność charytatywną Caritas naszej diecezji.

10. Przed tygodniem przeżywaliśmy w naszym sanktuarium Diecezjalny Dzień Młodzieży. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomogli nam przygotować to spotkanie zarówno w wymiarze duchowym, jak i związanym z ciałem. Dziękujemy państwu Joannie i Łukaszowi Zyguła oraz Katarzynie i Zbigniewowi Kiewro i wszystkim, którzy pomogli nam tego dnia godnie podjąć młodzież.

11. Bóg zapłać za wspólnie przeżyte Triduum Paschalne. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować za przygotowanie sprzyjających modlitwie - ciemnicy i Bożego Grobu, ofiary złożone na kwiaty, za zadbanie o świątynię, ale i jej otoczenie i otoczenie figury Chrystusa Króla. Dziękujemy za pięknie przygotowaną liturgię: służbie liturgicznej ołtarza, panu organiście, scholi dziecięcej i paniom katechetkom, zespołowi młodzieżowemu „Vox cordis” oraz międzyparafialnemu chórowi „Adoramus” i wszystkim, którzy w dniach Triduum Paschalnego i samych świąt pomagali nam w przeżywaniu tajemnic, które ze sobą niosły. Wam drodzy za czynny i żywy udział w liturgiach minionych dni, czas spędzony na adoracji Najświętszego Sakramentu najpierw w ciemnicy a później w Bożym Grobie, drodze krzyżowej ulicami naszego miasta, dzisiejszej rezurekcyjnej procesji. Niech Wam wszystkim dobry Bóg wynagrodzi obfitością swojej łaski.

12. Ze słowami z wielkanocnej sekwencji: „Wiemy żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy”, z Bożym błogosławieństwem i wielkanocnym pozdrowieniem świętujmy w naszych rodzinach, razem z naszymi bliskimi. Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich nas spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Każdego z nas poruszył obraz płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Nasz smutek jest tym większy, im większa jest miłość do naszych polskich katedr.Na prośbę Przewodniczącego KEP, abpa Stanisława Gądeckiego, każdy z nas może włączyć się w pomoc Francuzom w odbudowie paryskiej katedry poprzez zbiórkę sms-ową oraz poprzez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska. Szczegóły na tablicy ogłoszeń.

Zgodnie z dekretem ks. bp Tadeusza Lityńskiego z dnia 5 lipca 2017 roku, każdego pierwszego dnia miesiąca odprawiana będzie msza św. w intencji ofiarodawców wspierających odbudowę katedry gorzowskiej we wszystkich sanktuariach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej (w naszym sanktuarium o godz. 7.00) oraz umieszczona zostanie skarbona z opisem "Ofiara na odbudowę katedry gorzowskiej".